Hakkımda

6 Şubat 1989 İzmir doğumluyum. İzmir Ekonomi Üniversitesinde okurken 2010 yılında Bostanlı’da kendi adımı taşıyan markamı kurdum. 2012 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra modaevimi Alsancağa taşımaya karar verdim. Smyrna Fashion Week, Bazaar Day, Mood and Food olmak üzere dört ayrı defileye katıldım. 2015 yılında Dora Dergisi kapsamında ”Yılın En Genç Tasarımcısı” ödülünü aldım.

Yaptığım tasarımları ‘Geçmişe Dokunmak’ olarak yorumluyorum. Antika dantelleri ve eskiye dair malzeme kullanımımla romantik ve feminen kareler yakaladığıma inanıyorum. Yaptığım her işde eskiyi modernize ediyorum. Ustalarımızı inceleyerek keyifle yolculuğuma devam ediyorum. Onların yaptıkları bana her seferinde yeni bir yol açıyor. Kullandığım tüm danteller,mendiller,yazma kenarları benim farkında olmadan ”Türk Motiflerinin Genç Yorumcusu” olarak anılmamı sağlıyor.
Lise yıllarında aldığım resim eğitimleri de koleksiyonlarıma farklı renkler katıyor. Yağlıboyaların,kumaş boyalarının tasarımlarımdaki rolleri büyük. Onları kimi zaman eski dantelleri canlandırmak için kimi zamanda onlara yeniden farklı yorumlar eklemek için tercih ediyorum.

Yeliz Cengiz markası ,detayların romantik ve naif dansıyla ortaya çıkıyor. Kişilere tasarladığım her tasarımın kendine has dokusu olmasına özen gösteriyorum. Her sezon eski motiflerimi kullanarak yeni doku arayışlarına çıkıyorum. Deri,dantel,kağıt gibi materyaller geçmişle yoğrulduğunda farklı hikayeler oluşturuyorlar. Bense çıktığım her yolda yeni hikayeler yazmaya devam ediyorum…

hakkimda